Ten ebook zmienia patrzenie na koronawirusa

Epidemia koronawirusa Sars COV-2 zmieniła postrzeganie wielu kluczowych elementów życia społecznego i przeorała strachem umysły milionów Polaków. Krakowskie Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi wyszło z inicjatywą ukierunkowaną w odwrotną stronę – na pokrzepienie i dodanie otuchy tym, którzy boją się najbardziej i wskazanie, jak Kościół na przestrzeni wieków radził sobie z poważniejszymi pandemiami. Wszystko to pomieścił pewien e-book…

Na tytuł tej kryzysowej publikacji wybrano słynny fragment katolickiej modlitwy, zwanej często suplikacją, czy też modlitwą błagalną. W oryginalnym polskim przekładzie brzmi on: „Od powietrzu, głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie”. W publikacji postawiono niejako na dwa filary: bardziej świecki, odnoszący się do historycznych wydarzeń takich jak epidemia dżumy, epidemia cholery, czy też słynna hiszpanka z pierwszej połowy XX wieku, która – jak miało się okazać dopiero współcześnie – okazała się dużo groźniejszą chorobą niż COVID-19. Drugi filar to już ugruntowane na chrześcijaństwie obrazy kultu Matki Bożej uzdrawiającej w chorobach oraz świętych, którzy w różnych wiekach, stąpając często także i po polskiej ziemi, nieśli posługę duchową cierpiącym na choroby zakaźne. W ebooku nie zabrakło także litanii i modlitw.


Jednym ze świętych był człowiek stąpający po polskiej ziemi. Nie tylko przemógł on własny lęk przed zarazą, ale wręcz świadomie zdecydował się na poświęcenie dla innych i oddanie swego życia w sytuacji zakażenia (co w jego przypadku nastąpiło). Był to Szymon z Lipnicy, którego wspomnienie Kościół obchodzi 18 lipca. Bernardyn już w początkowym okresie epidemii cholery zdecydował się na pełne poświęcenie na rzecz posługi materialnej i duchowej wobec chorych. Jego ostatnim pragnieniem przed śmiercią było pochowanie go w przedziwnym miejscu, a mianowicie… pod progiem świątyni – aby wszyscy wstępujący do kościoła przechodzili po jego zwłokach. Już w pierwszych tygodniach po śmierci Szymona z Lipnicy odnotowano dziesiątki nagłych i niewyjaśnionych medycznie ozdrowień z cholery. Liczba ta sięgnęła dotąd 370 udokumentowanych przypadków uzdrowienia, które przypisuje się właśnie wstawiennictwu świętego.

 

 

Wspomniany ebook został wydany staraniem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi i udostępniony zupełnie bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej. Każdy, kto pobierał publikację, otrzymywał zachętę do gorliwej modlitwy w intencji zwalczenia pandemii i chorób towarzyszących jemu bądź bliskiej osobie, a także przywilej Mszy Świętej w jego intencji. Do dnia awizowanego na Mszę do akcji w ten sposób dołączyło 1059 osób. Eucharystia, celebrowana w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, została odprawiona w krakowskiej Bazylice Bożego Ciała właśnie w dniu wspomnienia św. Szymona z Lipnicy – 18 lipca 2020 roku.

Stowarzyszenie Piotra Skargi od ponad 20 lat prowadzi działalność ewangelizacyjną, edukacyjną i społeczną. Akcja wybawnas.pl to kolejny przykład inicjatyw, jakie podejmuje Stowarzyszenie. Inne podobne publikacje to „Dzięki Bogu.  Życie i cuda dwunastu polskich świętych i błogosławionych” (polscyswieci.pl), „Świadectwo Bożego Miłosierdzia” (ufamjezusowi.pl), czy też „Uzdrowienie Chorych. Maryja – Święci – Cuda” (dostępna na stronie uzdrowieniechorych.pl).