Synod o synodalności – katoliccy publicyści alarmują

Odbyła się już inauguracja obecnego synodu, którego jednym z przewodnich haseł jest wsłuchanie się świat. Czy taka postawa zawsze jest dla katolików bezpieczna? Publicyści katoliccy podkreślają, że nie jest. Podobnego zdania są zaangażowani w życie Kościoła katolicy zrzeszeni w SKCh im. Księdza Piotra Skargi.

Synod, którego inauguracji dokonał osobiście sam papież Franciszek z pewnością będzie wydarzeniem relacjonowanym przez media na całym świecie. Liczni dziennikarze i publicyści katoliccy są żywo zainteresowani przebiegiem prac i dyskusji synodalnych. Bardzo ważną pozycję wśród obserwatorów i komentatorów zajmują Polacy. Dużo uwagi temu tematowi od samego początku poświęca portal PCh24.pl, który zrzesza w szeregach swojej redakcji oraz wśród korespondentów i współpracowników prawdziwych ekspertów od spraw Kościoła. Można tu wymienić osoby takie jak red. Paweł Chmielewski, red. Krystian Kratiuk, red. Arkadiusz Stelmach, dr Paweł Milcarek, red. Tomasz Rowiński, prof. Marek Kornat, prof. Grzegorz Kucharczyk.

W szczególności w obszarze zainteresowań wielu z wymienionych leży okres pontyfikatu papieża Franciszka. To właściwie pierwszy pontyfikat, który na szeroką skalę propaguje zmianę rozumienia instytucji synodu i jego upowszechnienie wśród wiernych.

Czy Kościół ma się wsłuchać w świat czy to świat powinien być wsłuchany w głos Kościoła?

Odpowiedź na to pytanie stanowi zasadniczą sprawę. Zanim udzieli się na nie odpowiedzi, warto zapytać co ma do zaoferowania Kościół a co ma do zaoferowania świat? Ewangelia przekazuje nam rozmowę Pana Jezusa z Jego uczniami na ten temat: „Uczniowie rzekli do Jezusa: Oto teraz mówisz otwarcie i nie opowiadasz żadnej przypowieści. Teraz wiemy, że wszystko wiesz i nie trzeba, aby Cię kto pytał. Dlatego wierzymy, że od Boga wyszedłeś. Odpowiedział im Jezus: Teraz wierzycie? Oto nadchodzi godzina, a nawet już nadeszła, że się rozproszycie – każdy w swoją stronę, a Mnie zostawicie samego. Ale Ja nie jestem sam, bo Ojciec jest ze Mną. To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat.”

Widzimy ze słów wypowiedzianych przez Zbawiciela, że świat nie jest postrzegany przez Niego jako źródło inspiracji, ale wręcz przeciwnie – jako źródło ucisku dla uczniów Chrystusa. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na słowa katolickich publicystów jak na przykład redaktor Paweł Lisicki, czy katolików świeckich zrzeszonych w różnych bliskich Kościołowi podmiotach, jak chociażby SKCh im. Ks. Piotra Skargi (tutaj więcej o ich działalności). Do tego co oferuje świat nie należy podchodzić z automatyczną wrogością. Zawsze jednak z daleką idącą ostrożnością. To Kościół jest w stanie naprawić świat, a nie na odwrót.