Pielgrzymka rowerowa do Częstochowy – jak wziąć udział

Wiara jest niezwykle istotną częścią życia każdego chrześcijanina. Nie chodzi w niej wyłącznie o branie udziału w mszach świętych, ale byciu we wspólnocie którą po pierwsze jest Kościół, a po drugie mniejsze inicjatywy, takie jak chociażby popularna u najmłodszych oaza. Nierzadko wierni w celu uduchowienia decydują się także na wyjątkowe, wspólne podróże, czyli pielgrzymki. W Polsce najwięcej z nich zmierza do Częstochowy.

Dlaczego jednak pielgrzymka do Częstochowy

Częstochowa to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Polsce dla wszystkich wiernych. Warto wiedzieć, że na Jasną Górę organizowano wyprawy jeszcze w XV wieku! Pierwsza udokumentowana piesza pielgrzymka miała miejsce w 1434 roku.

Na szczególną uwagę zasługuje święty obraz przedstawiającą Matkę Bożą z Jezusem, zwany Obrazem Czarnej Madonny. W 1430 roku został wyniesiony poza kaplicę i przebity mieczem przez rabusiów. Od początku swojego istnienia Częstochowa była najpopularniejszym miejscem kultu maryjnego w całej Polsce, dzięki czemu trafia do niej rokrocznie ćwierć miliona osób. Klasztor przyciąga także ludzi, którzy chcą podziwiać wyjątkowe zabytki, takiej jak sam budynek, liczne płaskorzeźby i obrazy, w tym wymieniony wyżej.

Pielgrzymka to wyjątkowe doświadczenie dla każdego wiernego. ​

Jest to swego rodzaju próba, ponieważ zawsze podczas takiej wyprawy spotkać się można z licznymi trudnościami, począwszy od otwarcia się na innych ludzi, kończąc na nagłych sytuacjach, takich jak uszkodzenie środka transportu, niesprzyjające warunki pogodowe itd. Wspólnie z innymi uczestnikami należy pilnować się wzajemnie w tym, by nie grzeszyć, pomagać sobie, wspierać się. To także świetna przygoda dla osób, które nie mają często okazji spotykać się z innymi. Jest to dobra propozycja dla ludzi wątpiących w ideę wiary, by przekonali się, jak ta może wyciskać łzy radości i budować bezpieczeństwo oraz radość zarówno młodych osób, dorosłych, jak i seniorów.

Liczne osoby wybierają podróż autokarem, ponieważ np. zdrowie lub brak czasu nie pozwala na bardziej aktywne rozwiązania. Jednak wierni często wybierają wyprawy piesze, które trwają około kilka dni, a ich czas zależy od pokonywanej odległości. To najlepszy sposób, by poznać nowe osoby i poczuć się jako część wspólnoty. Dla najbardziej aktywnych fizycznie, dobrym pomysłem będzie pielgrzymka rowerowa do Częstochowy. Ze względu na czas trwania plasuje się pomiędzy podróżami autokarami, a pieszymi. Żeby wziąć w niej udział należy pamiętać o tym, że nieraz uczestnicy muszą przejechać dziennie około 100 kilometrów, co dla niektórych może być sporym wyzwaniem.

Podróżować na Jasną Górę można na wiele sposobów

Interesuje Cię pielgrzymka rowerowa?

2020 rok na pewno będzie owocował wieloma ekspedycjami z każdego zakątka Polski, dlatego każdy znajdzie odpowiednią propozycję dla siebie. Przed udziałem powinno się jednak zadbać o kondycję fizyczną. Po pierwsze, by nie narazić swojego zdrowia, a po drugie, żeby nie utrudniać podróży innym pielgrzymom.
KOPIOWANIE TREŚCI ZABRONIONE
© 2019 All Rights Reserved