Liczbę pielgrzymów, którzy corocznie udają się do miejsc kultu, szacuje się na ok. 220 milionów, w tej liczbie najwięcej jest chrześcijan – ok. 150 milionów. Polska jest jednym z krajów przodujących w kwestii liczby odwiedzających miejsca kultu, zarówno tych lokalnych, jak i zagranicznych. Świątynie, które szczególnie warto polecić pielgrzymującym po Polsce, pokazuje m.in. cykl filmów wyprodukowanych przez Stowarzyszenie Piotra Skargi pt. „Perły polskiego katolicyzmu”.
Miliony pielgrzymów
Wielu pątników, którzy ruszają w modlitewną drogę, odwiedza świątynie związane z kultem maryjnym. Fatima, Lourdes czy brazylijskie Sanktuarium Naszej Pani Niepokalanie Poczętej w mieście Aparecida goszczą co roku kilka albo kilkanaście milionów osób. Rekordowym miejscem pielgrzymek jest jednak Bazylika Matki Boskiej z Guadalupe w stolicy Meksyku – Mexico City. Tutaj na modlitwę przybywa około 20 milionów osób w ciągu roku.
W Polsce do miejsc najczęściej wybieranych przez pielgrzymów należą Częstochowa, Licheń, Kraków (Łagiewniki), Kalwaria Zebrzydowska i Święta Lipka w powiecie kętrzyńskim na północy naszego kraju. Do każdego z tych miejsc ruszają rokrocznie pielgrzymki piesze, autokarowe, ale też coraz częściej polskie rodziny wybierają jako środek lokomocji rower i poznają ojczyznę z bliska, jakiego nie daje jazda autokarem czy samochodem.
Jadąc wolniej zobaczysz więcej
Jadąc z mniejszą prędkością, często bocznymi drogami, przez pola i lasy, zauważymy miejsca nieopisywane w przewodnikach turystycznych, ale mające swoją własną historię. Przydrożny krzyż, urokliwa kapliczka, niewielki kościółek… Miejsca mocno związane z lokalną społecznością i wydarzeniami budującymi tożsamość…
Ileż takich obiektów spotkamy na wędrówkach trasami pieszymi i rowerowymi? Zaletą takich wędrówek jest możliwość odwiedzania ciekawych miejsc niekoniecznie podczas długich wyjazdów i urlopów. Obiekty wyjątkowe, związane z naszą religią i dziedzictwem cywilizacyjnym są wszędzie wokół nas. Możemy więc pielgrzymować niemal codziennie, a poznając najbliższą okolicę rowerem mamy całkiem duże możliwości – w ciągu jednodniowego wyjazdu dotrzemy nawet kilkadziesiąt kilometrów od domu i zdążymy wrócić na wieczór do siebie. Takie wyjazdy na dwóch kółkach mogą być naszymi pielgrzymkami, jeśli połączymy je z religijnymi intencjami.
Podróż z Bogiem i do Boga – w obiektywie Stowarzyszenia Piotra Skargi
Czymże jest bowiem pielgrzymka? To podróż do miejsc świętych podjęta z pobudek religijnych. Takimi pobudkami może być chęć zadośćuczynienia za grzechy, pielgrzymka może też być ofiarowana jako podziękowanie za odzyskanie zdrowia, przywitanie na świecie nowego członka rodziny, ale też jako prośba o udany egzamin w szkole czy na studiach. Pielgrzymka to przecież przede wszystkim zbliżenie do Pana Boga, a temu służy obcowanie z pięknem świątyń wzniesionych na Jego chwałę.
Jeśli szukamy pomysłu na trasę naszej rowerowej pielgrzymki poszukajmy nieznanej nam świątyni, która będzie naszym pątniczym celem, ale zwracajmy też uwagę na miejsca kultu religijnego, koło których będziemy przejeżdżać.
Przygotowując się do pielgrzymki wzbogaćmy naszą wiedzę, korzystając chociażby z takich materiałów, jak wspomniane wcześniej filmy o perłach polskiego katolicyzmu, udostępnione przez Stowarzyszenie Piotra Skargi na kanale You Tube. W cyklu pt. „Perły polskiego katolicyzmu” dowiemy się wielu ciekawych rzeczy m.in. o Opactwie Benedyktynów w Tyńcu, Klasztorze Ojców Kamedułów na Bielanach, Kalwarii Pacławskiej, Opactwie Cystersów w Mogile (Kraków), Sanktuarium św. Jana z Dukli, Sanktuarium Ojców Bernardynów w Leżajsku czy podziemnej Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce oraz o Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej koło Krzeszowic.
Wszystkie te miejsca są idealnymi celami pielgrzymek pieszych czy rowerowych, a ich nawiedzenie wzbogaci nas duchowo, dodając sił w rozwiązywaniu codziennych problemów.