Maksymilian Kolbe: święty przedsiębiorca

Maksymilian Maria Kolbe to święty niezwykły. Choć większość osób kojarzy go głównie z męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdy oddał życie za Franciszka Gajowniczka, mało kto wie, że był on także zdolnym twórcą i przedsiębiorcą. Franciszkanin stworzył między innymi pierwowzór rakiety, radio, które nadawało na terenie całej Polski czy jeden z największych klasztorów w dziejach kościoła. Był tytanem pracy i innowacji.

Ze względu na liczne zasługi dla Kościoła, jest to święty, którego postać bardzo często można spotkać na ołtarzach, w publikacjach religijnych, w nazwach licznych organizacji i dzieł społecznych, którym patronuje. Na Kolbego powołują się dziennikarze, reporterzy i ogólnie prawi ludzie mediów. Dorobek  tego niezwykłego świętego i męczennika za pomocą nowej publikacji promuje SKCh im. Ks. Piotra Skargi z Krakowa.

Święty Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli. Swoje powołanie zakonne odkrył po wysłuchaniu kazania misyjnego, głoszonego przez misjonarza franciszkańskiego. Po tym wydarzeniu, za zgodą rodziców wstąpił do zakonu franciszkanów.

Odważny przedsiębiorca

Przez całe życie Maksymilian Kolbe był wielkim czcicielem kultu Matki Bożej. Nie każdy jednak wie, że działając na chwałę Bożą realizował wiele odważnych przedsięwzięć. Stworzył między innymi projekt etereoplanu, który był pierwowzorem rakiety. Zbudował też własną radiostacje, która przed wojną nadawała na terenie całej Polski. Prowadził również prace nad transmisją obrazu.

Wielkim dziełem Świętego Maksymiliana było też czasopismo „Rycerz Niepokalanej”, które docierało do miliona Polaków. W dzisiejszych realiach trudno wyobrazić sobie tak prężnie działającą gazetę. Mimo wielkiego sukcesu „Rycerz Niepokalanej” musiał przerwać swoją dystrybucję. Wszystko przez komunistów, którzy zakazali dalszego drukowania gazety. Zakaz obowiązywał aż do 1981 roku. Aktualnie pismo wydawane jest w około 80 tysięcy egzemplarzy miesięcznie.

Święty Maksymilian był pierwszym męczennikiem II wojny światowej wyniesionym na ołtarze. Jego beatyfikacja odbyła się w 1971 roku.

Wartościowa publikacja SKCh im. Ks. Piotra Skargi

Historię tego wielkiego świętego doskonale opisuje książka „Święty Maksymilian. Z miłości do Niepokalanej” promowana przez SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Publikacja zawiera wiele unikalnych fotografii z życia Kolbego, fragmenty jego pism, rozważania i opisy innowacyjnych przedsięwzięć, które podejmował.

Zobacz także: Pielgrzymka rowerowa do Częstochowy – jak wziąć udział